Oxygenoterapia je liečebná a regeneračná metóda založená na inhalácii primeraných dávok kyslíka. Náš organizmus vďaka nej dostane 95 % vysoko koncentrovaného kyslíka.

Terapia je vhodná najmä pre tých, ktorí pracujú v mestách, budovách s klimatizáciou, alebo tiež pre alergikov, astmatikov či športovcov. Je vhodná pre všetky vekové kategórie, a tiež pre tehotné ženy.

Účinky terapie kyslíkom:

Podstatou liečby v prostredí pretlakovej (hyperbarickej) komory je zvýšenie prísunu kyslíka chorým alebo poškodeným tkanivám, do ktorých už kyslík prostredníctvom svojich prirodzených nosičov – červených krviniek – v potrebnom množstve preniknúť nemôže. Vystavenie Vášho tela miernemu pretlaku pri súčasnom dýchaní kyslíka zaručí, že kyslík ako životodarný plyn sa bude rozpúšťať aj v tekutej zložke krvi – v krvnej plazme – ktorá do chorých alebo poškodených tkanív prenikne. Princíp liečby kyslíkom v podmienkach zvýšeného okolitého tlaku je teda jednoduchý – poškodené tkanivá príjmu ďaleko viac kyslíka, čo je základnou podmienkou pre zlepšenie Vášho zdravotného stavu.

Magická sila lávového kameňa je skrytá v jeho pôvode. Bazaltový, krásne hladký lávový a oblý kameň bez prasklín, dokáže úžasne absorbovať a udržovať teplo. Masér Vám nahriate kamene postupne prikladá pozdĺž chrbtice a dôležitých energetických bodov na chrbte a krčnej chrbtici. Teplo, ktoré kamene vyžarujú, Vám zahrejú unavené telo a postupne odbúra stres a navodí pocit pohody a harmónie. Masér Vás nechá počas 20 minút vyhriať, aby sa Vaše telo uvoľnilo a zároveň Vám jemne masíruje dolné končatiny. Nasleduje príjemná masáž chrbtice pomocou lávových kameňov a voňavého oleja s vitamínmi. Získané teplo Vám rozprúdi do celého tela, čo Vám prinesie nezabudnuteľný pocit uvoľnenia. Čarovné účinky tepla navracajú duševnú pohodu a blahodárne pôsobia na unavené telo. Odporúčanie: Lávové kamene rozložené po celom tele majú lepší účinok ako celok, preto Vám odporúčame zvoliť si „Masáž lávovými kameňmi“. Je potrebné oboznámiť maséra s prípadnými alergiami, či inými zdravotnými problémami. 
 Indikácie: problémy so studenými nohami, stuhnuté svaly, bolesti chrbta, slabá cirkulácia, artritída, stresové a úzkostné stavy, nespavosť, depresia 

Kontraindikácie: hypersenzitivita na teplo, infekčné ochorenie, zápaly, horúčka, pooperačné stavy, poranenia, kožné problémy, popáleniny, modriny, kŕčové žily, ochorenia srdca, vysoký krvný tlak, diabetes, epilepsia, silná bolestivá menštruácia, tehotenstvo

Aromaterapia je druh alternatívnej medicíny, ktorý využíva liečivé účinky esenciálnych olejov a ďalších aromatických rastlinných zložiek, ktoré sú zamerané na zlepšenie zdravia človeka. Viaceré štúdie potvrdili, že aromaterapia skutočne lieči. Navyše zlepšuje náladu, odstraňuje depresie a budete po nej príjemne zrelaxovaní.

Pri aromaterapii sa používajú esenciálne oleje, ktoré sa buď vmasírujú do pokožky alebo sa inhalujú, kedy majú veľký liečivý účinok na dýchacie cesty. Masírovanie pokožky týmito olejmi zase lieči kožné ochorenia, popáleniny, bodnutie hmyzom, či rôzne rany.

Aromaterapia je vynikajúcim pomocníkom počas zimných mesiacov, keďže je účinnou prevenciou proti nachladnutiu a chrípke.

Je to sústava masážnych hmatov, ktoré vykonáva masér na tele chorého s liečebným alebo preventívnym účinkom. Masáž vyvoláva v tele miestne a celkové reakcie. Miestny účinok masáže sa prejavuje v oblasti kože urýchleným odstraňovaním jej povrchových zrohovatených vrstiev, zvýšením sekrécie potných žliaz a normalizáciou napnutej kože. Vplyvom masáže dochádza k vyprázdňovaniu povrchových žíl a lymfatických ciest, zvyšuje sa prekrvenie, zlepšuje sa prísun živín, kyslíka a ochranných látok, a naopak, urýchľuje sa odstraňovanie škodlivín a únavy. Zlepšuje činnosť svalov a tkanín, znižuje sa bolestivosť. Celkový účinok masáže je v zmene vegetatívnej rovnováhy, v zrýchlení látkovej premeny, zmene vnútorného prostredia a činnosti žliaz s vnútornou sekréciou a tiež pozitívne ovplyvňuje stav centrálnej nervovej sústavy. Je indikovaná u reumatických, neurologických, ortopedických, poúrazových a pooperačných stavoch, ale i u niektorých ochorení dýchacieho ústrojenstva, u funkčných porúch a pri rekonvalescencii.

Charakteristika:
Je základom všetkých masáží, aktivuje celkový krvný a lymfatický obeh, ktorý následne zlepšuje okysličenie organizmu a odlev škodlivých látok z tela. Zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov, pomáha uvoľňovať stuhnuté a bolestivé svaly a podieľa sa na lepšom vyplavovaní odpadových látok z organizmu. Zjednodušene povedané, vďaka pravidelnej klasickej masáži sa pokožka na vašom tele môže stať pružnejšou a môžete predísť bolestiam, ktoré bývajú dôsledkom stuhnutého svalstva – napríklad v oblasti šije, medzi lopatkami a v krížoch. Pomáha aj pri rekonvalescencii svalov a kĺbov po dlhom znehybnení v dôsledku zlomeniny alebo iného zranenia. Okrem toho dotyk ako taký pomáha zbavovať sa vnútorného napätia.

Princíp:
Pri masáži ide o ručnú stimuláciu cielených mechanických podnetov, tzv. hmatov, ktoré obsahujú nielen úkony hnetacie (trenie, vytieranie a roztieranie a hnetenie) ale aj úkony nárazové (tepanie a chvenie). Podporuje vyprázdňovanie povrchových žíl, lymfatických ciev, sekréciu potných žliaz, normalizáciu kožného napätia, zlepšuje prekrvenie masírovanej oblasti, vstrebávanie opuchov či výronov, relaxuje či tonizuje svaly (podľa zamerania hmatov), zlepšuje výživu tkaniva a zmierňuje bolesť.

Zlepšuje cirkuláciu, prináša čerstvý kyslík do telesných tkanív, čo napomáha odbúraniu odpadových látok, urýchľuje liečenie po zraneniach a podporuje zotavenie z chorôb. Má celkové účinky na organizmus, ktoré môžu byť upokojujúce (ak masáž postupuje od srdca ku končatinám) alebo povzbudzujúce (ak masér začína končatinami a postupuje smerom k srdcu).
Pri masáži sa používajú lokálne masážne prostriedky, najčastejšie voda a nedráždivé mydlo, eventuálne masážna emulzia, oleje alebo vhodné krémy. Klasická masáž môže byť čiastočná (chrbát, šija atď., trvá cca 30-45minút) alebo celková (celé telo, trvá cca 60-90minút).

Indikácie:
Masáž sa odporúča prakticky každému, kto nemá niektoré z kontraindikovaných ochorení. Slúži na uvoľnenie stuhnutého svalstva, bolestivé kontraktúry (skrátenie svalu a väzív), je vhodná aj ako príprava na liečebný telocvik. Okrem toho sa odporúča aj pri rekonvalescencii po ťažkých chorobách, pri chronických reumatických ochoreniach, pri hemiplegii a paraplegii, pri niektorých úrazoch a operáciách, pretože urýchľuje vstrebávanie výronov krvi a hojenia rán, pri ochoreniach pohybového aparátu.

Kontraindikácie:
Masáž je nevhodná pri horúčkovitých, akútnych zápalových a infekčných ochoreniach, alebo keď ide o stavy, keď je podozrenie, že by o takéto stavy mohlo ísť. Neodporúča sa pri stave mimoriadnej únavy alebo vyčerpania, nádorových ochoreniach (len so súhlasom ošetrujúceho lekára), pri krvácavých ochoreniach, pokročilej ateroskoleróze, pokročilej osteoporóze, ochoreniach žlčníka a močových ciest. Masáž nie je vhodná ani pri pooperačných stavoch v dutine brušnej a hrudníku či pri varixoch dolných končatín. Pacienti s ochoreniami chrbtice, predovšetkým krčného alebo bedrového úseku by mali vhodnosť klasickej masáže konzultovať s lekárom. V ich vlastnom záujme je však vhodné ešte pred masážou informovať maséra, ak trpíte nejakým chronickým ochorením. Hoci by aj nešlo o kontraindikované ochorenie, masér môže masáž prispôsobiť vášmu zdravotnému stavu.

Princípom moxovania je prehrievanie akupunktúrnych bodov na tele pomocou moxy. Moxovanie je bezbolestné. Moxa je vyrobená z bylín, ktoré sú zabalené do tvaru cigár, pričom do moxy sa najčastejšie používa bylina – Palina obyčajná. Pri aplikácii sa moxa zapáli a vyžaruje mierne, príjemné teplo. Prikladá sa na telo, pričom vyžaruje infračervené lúče s vlnovou dĺžkou od 1 do 5 mikrometrov.

Na čo sa používa?

Hlavnou oblasťou použitia sú hlavne stavy vyčerpanosti, chronické ochorenia dýchacích ciest, poruchy tráviaceho traktu, menštruačné poruchy, poruchy močových orgánov, neplodnosť, bolesti v krížoch, reumatické bolesti pohybového aparátu a ochorenia kĺbov. Táto liečebná technika je vynikajúca aj pri chorobách a bolestiach zapríčinených chladom, prievanom či zmenami ročných období.

Keďže má imunostimulačný efekt, používa sa pri psychických depresiách, nízkom krvnom tlaku a rekonvalescencii po chronických ochoreniach a operáciách. Čínska medicína považuje túto terapiu za mimoriadne účinnú, podľa nej dokonca pravidelné moxovanie určitých bodov na tele predlžuje život.

Zdravotné účinky

Pri prikladaní moxy približne 2 cm nad určitým bodom na tele, teplo z moxy preniká do svalov, a tým blahodárne pôsobí na ľudský organizmus. Stabilizuje nervový systém, zrýchľuje látkovú výmenu a zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Dokáže zlepšiť imunitu i kondíciu a je výbornou prevenciou.

Čokoládová masáž je výborná na vyhladenie a skrášlenie pokožky, celulitídu, odplavenie toxických látok z tela a získanie dobrej nálady.

Výnimočnosť čokolády je známa už viac ako 2 000 rokov. Čokoláda totiž obsahuje veľa užitočných prvkov pre ľudský organizmus ako sú kakao či theobromín. Tie zabraňujú prenikaniu voľných radikálov, harmonizujú telo. Pôsobia podobne ako kofeín- aktivujú látkovú výmenu a ovplyvňujú cievne zakončenia v koži.

Vďaka čokoládovej masáži či zábalu telo cez pokožku vstrebáva vitamíny, aminokyseliny, minerály, antioxidanty.
Má priaznivý vplyv na činnosť srdca a detoxikáciu, odplavenie nežiadúcich a toxických látok.

Čokoláda však dokáže predovšetkým v mozgu stimulovať tvorbu dopamínu a uvoľňovať endorfíny a serotonín- chemické látky šťastia.

Po čokoládovej masáži sa človek cíti sviežo a uvoľnene. Čokoláda zaistí skvelý vzhľad a starostlivosť o pokožku, pokožka bude svieža a krásna, svaly uvoľnené a oddýchnuté.

Základným princípom pri bankovaní je vytvorenie podtlaku a sania, čím sa dosiahne uvoľnenie stuhnutého svalstva, prekrvenie tkanív, zvýšená hydratácia, odtok nadbytočných tekutín a toxínov otvorením lymfatických ciest.

Pri bankovej masáži sa dostaví pocit osvieženia, zároveň dochádza k hĺbkovej úrovni liečenia pomocou nabudenia nervového systému. Stimuluje pokožku tým, že zvyšuje cirkuláciu krvi a prívod kyslíka do okolia postihnutého miesta, vyčlení tkanivové vrstvy a odvodní lymfy. Tým podporí hladký vzhľad a zdravý lesk pokožky. Jej schopnosť vykonávať prospešné funkcie je však oveľa hlbšia. Uvoľňuje svaly a stimuluje odstraňovanie zrazenín v tkanivách a orgánoch.

Vplyv na pokožku

Podtlak vzniknutý v sklenenej banke pôsobí priamo na vlasové cibuľky a rozširuje krvné cievy. Ťahom banky po koži sa zrýchli tkanivový metabolizmus, čím sa zlepšuje činnosť potných a mazových žliaz.

Vplyv na svaly

Ťah spôsobuje aktiváciu krvných ciev vo svaloch, čím sa dosiahne relaxácia svalového tkaniva. Postupne dochádza k uvoľneniu stiahnutých a bolestivých partií.

Vplyv na kĺby

Najlepšie výsledky dosahuje bankovanie pri liečení reumatizmu. Zvyšuje sekréciu synoviálnej tekutiny, potrebnej pre tvorenie maziva v kĺboch, taktiež prekrvovanie kĺbov. Zvyšuje funkčnosť a pohyblivosť tak ako kĺbov, tak aj svalov.

Banková masáž rozhodne má miesto v dnešnom svete moderných liečebných metód, preto neváhajte jej priaznivé účinky vyskúšať na svojom vlastnom tele.

Ide o veľmi šetrnú masážnu metódu, ktorá postupne prečisťuje a povzbudzuje tok lymfy po celom tele. Masážna technika je veľmi jemná, pomalá, s malým tlakom, pretože lymfatický systém je uložený tesne pod povrchom tela. Najdôležitejším zmyslom tejto masáže je odplavenie a aktívne odvedenie splodín metabolizmu z miestnych tkanív. Je vhodná i pre tých, ktorí majú kŕčové žily. Lymfodrenážna masáž sa dá veľmi dobre aplikovať aj ako prevencia pred preťažením, celulitídou, opuchmi a pred ochorením, ako aj prevencia proti onkologickým chorobám. Dosahujú sa ňou dobré výsledky aj u športovcov.

Princíp:
Pri lymfodrenážnej masáži masér pôsobí malým tlakom zväčša krúživými pohybmi na lymfatický systém, ktorý sa nachádza tesne pod pokožkou tela. Vyprázdňuje jednotlivé lymfatické uzliny jemným tlakom a potom do týchto vyprázdnených uzlín pomaly posúva nahromadenú lymfu z periférie tela. Pri lymfatickej masáži je potrebné prijímať zvýšenú dávku tekutín (ideálne 2-3litre), aby sa podporilo vylúčenie toxínov z tela von. Lymfatická masáž má výrazne sedatívny, analgetický a spasmolitický efekt. Ako jedna z mála druhov masáži je priamo indikovaná pri kŕčových žilách a žilných trombózach (pretože prečistenie lymfy odľahčuje žilovému systému).

Indikácie:
Použitím lymfodrenážnej masáže možno posilniť celkový imunitný systém a pozitívne ovplyvňovať vývoj zdravotných problémov, ktorým by klasické druhy masáží uškodili. Táto zvlášť jemná a harmonická masáž aktivuje tok lymfy, uvoľňuje škodlivé látky z tkanív, aktivuje obranný systém organizmu a je taktiež vynikajúcim prostriedkom pri fyzioterapii v športe. Odporúča sa pri celulitíde, migréne, po operáciách, po úrazoch, pri opuchoch, na vyhladenie jaziev a vrások a pre celkovú regeneráciu organizmu. Vhodná je tiež na posilnenie imunity, pri detoxikácii organizmus a na zníženie autoimunoagresívnych reakcií organizmu. Pomáha odstraňovať rohovité povrchové vrstvy kože, lymfodrenážna masáž ďalej zrýchľuje vyprázdňovanie povrchových žíl a lymfatických ciest. Ďalej podporuje vstrebávanie opuchov, krvných výronov, pomáha znižovať bolesť svalov, zlepšuje prekrvenie tkanív a svalov, zlepšuje celkovú činnosť tkanív a ich vylučovanie a podporuje správnu činnosť hlboko uložených orgánov.

Kontraindikácie:
Lymfodrenážna masáž je úplne nevhodná pri zhubných ochoreniach, či už neliečených alebo nedoliečených, aby sa vylúčila možnosť tvorby metastáz, pri akútnych bakteriálnych infekciách a akútnych infekčných stavoch (hnisavá angína, chrípka …). Pokiaľ má masírovaný človek akéhokoľvek zdravotné problémy alebo opuchy je nutné, aby lymfodrenáž indikoval odborný lekár, prípadne ošetrujúci lekár.

REZERVÁCIA

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja